Produse si metode pentru spalarea/curatatea pensulelor

Buna fetelor,
E weekend iar pentru pensulele mele asta inseama `bath time`!
Eu am 3 metode de curatare pe care le alternez in functie de necesitate.
Tin sa mentionez de la inceput ca nu stiu daca procedez corect si ca accept cu placere orice sfat/sugestie!

1.Voi incepe cu curatarea temeinica si anume spalatul si dezinfectatul pensulelor ( le spal o data pe saptamana sau la doua saptamani depinde de cat de mult le utilizez)
Folosesc sapun lichid ( de obicei Dove), o `ustensila` roza, mica, draguta , flexibila desitnata curatarii fetei si acool sanitar ( la care voi renunta curand si voi folosi alcool izopropilic)

Aplic sapun lichid pe aceasta `jucarie roz` (chiar nu stiu cum s-o numesc), ud pensula ( fara sa-i ating partea metalica - apa intrata in partea de sus a manerului duce la deteriorarea lipiciului implicit la caderea firelor de par) si in functie de forma pensulei aplic miscari rotative sau inainte-inapoi.
Clatesc pensula si repet operatiunea.Sterg pensula pe un prosop si  pulverizez alcool sanitar.

Inainte de a spala pensulele cu care am aplicat fond de ten waterproof, le tin cateva minute intr-o `solutie preparata de mine`din sapun lichid si demachiant bifazic de la Yves Rocher ( il gasiti aici ).

2. Curatarea instanta a pensulelor pulverizand solutii specifice acestui procedeu cu uscare rapida.
Eu detin Daily Brush Cleanser de la E.l.f si Brush Cleaner de la M,u.f.e.
In primul mai am o cantitatea foarte mica si am decis sa nu-l recumpar si sa-l incerc si pe cel de la M.u.f.e care este mai bun insa nu va asteptati dupa folosirea acestora pensulele sa arate exact ca dupa o spalare riguroasa( spun asta pentru ca pensulele cu peri albi pot ramane putin patate)
Pulverizez produsul pe pensula, sterg pensula pe un prosop (mai nou folosesc buretele pentru baie de la Yves Rocher), daca e nevoie repet operatiunea si done! Aceste solutii sunt de mare ajutor make-up artistilor care au un numar mare de cliente intr-o zi, folosind aceasta metoda pot utiliza pensulele imediat pe mai multe cliente ( un aspect foarte important este faptul ca aceste solutii si DEZINFECTEAZA pensulele)

3. Cea mai superficiala metoda pe care o folosesc doar pentru machiajul propriu ( si doar pentru pensulele pentru ochi) sau cand fac swatch-uri si nu vreau sa folosesc o pensula pentru fiecare nuanta.
Am `improvizat` un Vera Mona Color Switch ( Click aici pentru redirectionare pe site-ul oficial si aici pentru a vizualiza video-ul de prezenatre al produsului)
Aveti nevoie de o cutie rotunda si un burete pentru coc.
Cu acest color switch improvizat puteti obtine rezultate putin mai bune decat cele obtinute prin stergerea penulei pe un servetel/prosop, repet : putin mai bune,nu va asteptati la cine stie ce...eu am incercat din curiozitate si am continuat sa-l utlizez deoarece mi se pare mai practic.

Voi cum va spalati/curatati pensulele?Astept pareri/sugestii!

Melkior eyeshadows

Hello girls,
Acum doua saptamani mi-am achizitionat pentru prima data farduri pentru ochi Melkior, le-am folosit de cateva ori in acest timp, mi-am format o parere buna despre ele si vi le recomand!
Inainte de a le comanda am cautat swatch-uri pe internet insa nu am gasit prea multe asa ca m-am decis sa va arat nuantele pe care le detin eu si sper sa va ajute daca doriti sa plasati o comanda online.
Eu detin 22 farduri ( am completat paleta cu 2 farduri Inglot) 6 sidefate,1 metalic si 15 mate.
Randul 1 si 2 
Randul 3 si 4

Dupa cum puteti vedea din poze, fardurile sunt foarte pigmentate (fac exceptie doar 2-3 nuante).
Toate nuantele se blenduiesc usor, aplicate peste un primer bun rezista pe pleoapa pana la demachiere.
Cosider ca raportul calitate/pret/cantitate este unul foarte bun. 
Pretul unui fard in varianta refill este 17 lei; daca aveti diploma de make-up artist, cosmeticiana, manichiurista va puteti crea un cont pro si beneficiati de o reducere de 33% la majoritatea produselor de pe site.Cu aceasta reducere un fard m-a costat 11.39 lei.
Mi-am achizitionat si 2 palete magnetice pentru 24 farduri, asemanatoare paletelor Z Palette dar la un pret mult mai accesibil. Pretul intreg al unei astfel de palete este 61.90 lei iar cu reducerea pentru profesionisti aceasta paleta costa 41.47 lei. Este disponibila si in varianta pentru 6 sau 12 farduri.

Acesta este siteul oficial: www.melkior.ro 
Pana pe 15 februarie la orice comanda online beneficiati de transport gratuit! Merita sa le incercati!

Cele mai inspirate achizitii din 2014!

La multi ani!
In prima postare din 2015 vreau sa va prezint un top 10 al produselor pe care le-am achizitionat pentru prima data anul trecut si le consider investitii foarte bune!

1.Vreau sa incep cu setul de pensule + geanta Zoeva
Contine 25 pensule de foarte buna calitate,le folosesc zilnic de 3-4 luni si chiar si dupa nenumarate spalari arata impecabil.

Geanta Zoeva este de foarte mare ajutor make-up artistilor care se deplaseaza la domiciliul clientei;este foarte incapatoare, foarte bine compartimentata si cu un design foarte placut.


Le puteti achizitiona de aici .

2.Paleta Chocolate Bar de la Too Faced - v-am tot spus ca o ador si folosesc cel putin o nuanta de fard din ea aproape la toate machiajele pe care le realizez;nu este o paleta ieftina dar isi merita toti banii!

3. Paletele Iconic, Iconic2, Iconic 3 de la Makeup Revolution -copii ale celebrelor palete Naked de la Urban  Decay- foarte ieftine si bune! Cu mici exceptii,fardurile sunt pigmentante si rezistente si nuantele foarte asemanatoare cu cele din paletele Naked - o alternativa foarte buna pentru persoanele care isi doresc paletele Naked dar nu si le permit.

Vi le-am prezentat in aceasta postare .

4. Rujurile lichide mate Mua Velvet Lip Laquer - Mua,o firma de care sunt convinsa ca multe ati auzit, asemanatoare cu Makeup Revolution, a reusit sa ma surprinda cu aceste rujuri foarte rezistente,pigmentate si ieftine.
Swatch-urile le puteti vedea aici .


5.Buretelul Miracle complexion sponge de la Real Techniques - cred ca toate il considerati folositor!

6. Fondul de ten waterproof Makeup Atelier Paris si fondul de ten Mehron Celebre pro - desi la inceput nu m-au impresionat,pe parcurs,invatand sa le aplic am inceput sa le iubesc - le folosesc pe cliente si toate sunt multumite mai ales de rezisenta lor pe ten.

7. Sleek face form - contine o pudra pentru contur, un iluminator si un blush, de cand am descoperit acest kit il folosesc de fiecare data cand ma machiez.

Puteti achizitiona aceasta paletica de aici.


8. Masca + sampon Macadamia natural oil care - in descrierea oficiala sunt prezentate efectele acestor produse: regenereaza si hranesc parul, hidrateaza in profunzime firul de par. ofera elasticitate si stralucire,lasa parul neted si catifelat.
 Le-am achizitionat in luna decembrie iar 4-5 utilizari mi-au fost de ajuns sa ma conving ca aceste produse isi merita toti banii; am obtinut exact rezultatele prezentate in descriere.
Eu le-am comandat de pe aoro.ro 

9. Wella SP luxeoil - il aplic pe toata lungimea parului (nu foarte aproape de radacini) dupa spalare pe parul umed si zilnic pe varfuri,imi lasa parul catifelat fara sa mi-l incarce;are un parfum foarte placut.

Il gasiti aici .

10. Parfumul Versace Cristal Noir - l-am comandat de pe aoro.ro si a fost un blind buy - desi nu stiam cum miroase review-urile pozitive de pe site m-au convins sa-l achizitionez.
Nu a fost `dragoste la primul puf `... am avut nevoie de cateva zile sa-l `inteleg` si sa ajung sa-l ador!
Este printre putinele parfumuri care rezista mult pe pielea mea.
Nu va recomand sa-l cumparati fara sa-l testati deoarece este genul de parfum pe care il iubesti sau il urasti!
Care sunt produsele voastre preferate/cele mai inspirate investitii din 2014?

Produsele mele favorite din luna noiembrie

Hello,
In ultimele doua luni am folosit produse noi si multe dintre ele s-au dovedit a fi achizitii foarte bune;mi-a fost greu sa aleg doar cateva favorite!


Produsele favorite pentru fata pe care le-am folosit in luna noiembrie zilnic sunt:
Demachiantul bifazic de la Yves Rocher - sunt la a 3 a sticulta si voi continua sa-l recumpar!Elimina foarte usor chiar si machiajul waterproof si nu-mi irita deloc ochii.
Primerul Lioele Secret Pore Rich Balm - il folosesc atat pe tenul meu cat si pe cliente, reduce aspectul porilor dilatati si al ridurilor fine,matifiaza si prelungeste rezistenta machiajului;lasa pielea foarte catifelata.
Fond de ten Bourjois Healthy Mix Serum - Mereu a fost in cautarea unui fond de ten bun pentru tenul foarte uscat, momentan acesta ma multumeste;acoperirea este mica spre medie dar aplicand doua straturi ajung la acoperirea de care am nevoie si tenul arata foarte natural si nu-l simt  uscat.
Fond de ten Graftobian si Mehron - doua fonduri de ten profesinale pe care le-am folosit mai mult pe cliente. Arata foarte bine pe ten si au o rezistenta indelungata.Pe tenul meu le-am folosit pentru contur si iluminare si sunt foarte multumita de ele mai ales pentru ca nu-mi usuca tenul(pentru tenul gras recomand neaparat fixarea cu pudra)
Sleek Face Form Light - kit pentru structurarea fetei, contine pudra de contur, iluminator, blush; l-am achizitionat luna trecuta pentru prima data si regret ca nu l-am incercat mai de mult.Este un must have!Il ador! Este un produs de calitate, rezista pe ten intreaga zi, de cand il am am uitat de celelalte bronzere/blush-uri/iluminatoare,il folosesc doar pe acesta!

Produsele favorite pentru machiajul ochilor:
Paleta Chocolate Bar de la Too Faced - Am achizitionat aceasta paleta la sfarsitul lunii septembrie si de atunci folosesc cel putin o nuanta din ea  la fiecare machiaj.Dintre toate paletele pe care le detin aceasta este favorita mea! A fost `dragoste la prima utilizare!Daca nu ati incercat-o inca, v-o recomand din toata inima, fardurile sunt pigmentate,se blenduiesc usor si rezista pe pleoape intreaga zi...in plus aceasta paleta are miros de ciocolata Yummy!
Fard creion Kiko long lasting - Desi l-am cumparat in iulie-august,abia luna trecuta l-am folosit intens si mi-am dat seama ca am o `comoara mica` pe care n-am apreciat-o la adevarata ei valoare. Este foarte foarte rezistent,iar nuanta 10 pe care o detin imi place mult.L-am folosit si fara sa-l setez cu fard si mi-a rezistat pe pleoape intreaga zi fara sa se stranga.
Glitter Glue de la Too Faced - este o baza foarte buna pentru glitter pe care mi-am dorit-o de mult, si v-o recomand si voua!am folosit-o si ca baza pentru anumiti pigmenti (vezi vedea in poza urmatoare)
Pigmenti/glitter Makeup geek, Inglot( swatch-uri aici),NYX - pigmentii mei favoriti din luna noiebrie, cel de la Makeup geek in nuanta Insomnia este s.u.p.e.r.b!

Pentru sprancene am folosit doua produse:
Dipbrow pomade Anastasia B.H. - foarte rezistent,daca este folosit corespunzator are un aspect foarte natural, inca invat sa lucrez cu el...
Gel transparent pentru gene si sprancene Elf - un produs foarte ieftin si bun,doresc sa-mi schimb forma sprancenelor asa ca le-am lasat sa `creasca in voie` iar acest gel ma ajuta foarte mult sa tin in frau multitudinea de fire rebele :))are si un minus-mirosul urat, dar acesta dispare dupa 30 de secunde.L-am recumparat de 2 ori si continui sa fiu multumita de el...

Despre produsele pentru buze pe care le-am folosit in ultimul timp am scris aici .

Sleek Matte Me in nuanta Birthday Suit, NYX soft matte lip cream in nuanta Stockholm si balsamul pentru buze Bio cu miere si musli sunt produsele pentru buze pe care le-am folosit zilnic.


Parfumul preferat din luna noiembrie (desi nu-mi rezista mult pe piele) este Vanille Noire de la Yves Rocher.
Tot de la Yves Rocher este si crema mea de dus preferata - Jardins du Monde cu Floare de Magnolie din China - curata delicat pielea si are un miros finut care spre surprinderea mea imi rezista pe piele.

Stiu,am avut cam multe produse favorite in luna noiembrie!
Este vreunul dintre aceste produse si favoritul vostru?




Arome delicioase de la Yves Rocher - Colectia in editie limitata pentru Craciun

Nu ma asteptam ca Yves Rocher sa aiba o oferta de Black Friday (1 produs la 1 RON pentru o comanda de minim 99 RON) asa ca saptamana trecuta am plasat doua comenzi  profitand de alte reducerile existente in momentul respectiv.
Va recomand sa incercati colectia limitata pentru Craciun, plasand o comanda azi puteti beneficia de oferta de Black Friday!
Eu am comandat mai multe seturi Fruits Noirs si Cacao - Portocala ( le voi darui familiei de Craciun)

Produsele din imagine nu fac parte dintr-un singur set; le am achizitionat astfel:
crema de maini + balsamul pentru buze
crema de maini + gel de dus + lapte pentru corp + burete de dus(am uitat sa-l pozez) + cutie cadou
55 RON
Sapunul lichid nu este inclus in nici un set Fruits Noirs si l-am achizitonat separat 

Imi place foarte mult aroma de mure a gamei Fruits Noirs (au fost putin sceptica pana am testat produsele deoarece murele nu fac parte din categoria fructelor mele preferate dar Yves Rocher a reusit sa - i dea o tenta `girly` acestei arome pe care o ador)
Crema fondanta din aceasta gama (pe care folosit-o doar de doua ori apoi mi-a fost `confiscata` de catre sora mea) isi pastreaza mirosul pe piele un timp indelungat.


Setul Cacao - Portocala este format din sapun lichid, gel de dus si crema pentru maini.
Pret 41.7 RON
Aceasta combinatie de arome este absolut delicioasa! Cand le-am testat prima data mi-au venit in minte biscuitii cu jeleu de la Pim`s! yummy!


Mi-am mai achizitionat:
parfumul So Elixir Purple(50ml) cu doar -15RON 
un set de cani - 15ron
o oglinda - 15ron
trusa de machiaj violet ( din pacate nu este foarte incapatoare) - 9.9RON

Cadourile pe care le-am ales sunt doua pleduri si doua creme antirid.

Voi ati inceput sa cumparati cadouri pentru Craciun?





Sleek Matte Me & NYX soft matte lip cream - Rujurile mele preferate in aceasta perioada!

De cateva luni am facut o pasiune pentru rujurile mate; da,doar de cateva luni ador rujurile mate!
Sunt surprinsa de schimbarea mea de gusturi dar o pun pe seama `inaintarii in varsta`:)) (in perioada liceului am folosit doar lip gloss-uri apoi am introdus si cateva rujuri in colectia mea de make-up  dar tot cu aspect glossy iar acum am trecut la rujurile mate; se mai regaseste cineva in acest `istoric`?)
Cu ceva timp in urma va spuneam ca-mi plac rujurile lichide de la Mua (am vorbit prima data despre ele aici si apoi in in aceasta postare ) dar rujurile de la Sleek si Nyx despre care vreau sa va vorbesc astazi  se simt mai placut pe buze decat cele de la Mua.
Detin 2 Sleek Matte Me si 2 NYX soft matte lip cream.



Port zilnic nuantele Birthday Suit si Stockholm iar Rioja Red si Copenhagen in zilele cand ma simt mai `indrazneata` si `vreau sa ies din anonimat`.
Imi plac atat rujurile Nyx cat si cele Sleek dar le-as recomanda pe cele de la Nyx deoarece imi place mai mult textura lor,aplicarea mi se pare mai usoara si uniforma,prefer aplicatorul lor.


Ambele sunt foarte pigmentate, nu sunt lipicioase, nu se transfera si rezista foarte mult pe buze!
Desi pe mine nu ma deranjeaza prea tare acest lucru,trebuie sa metionez ca usuca buzele putin (tinand cont ca este un ruj mat si foarte rezistent nu am pretentia sa-mi hidrateze buzele precum un balsam)
Pretul unui astfel de ruj Sleek este 30lei (6ml) iar cel de la Nyx costa 27lei (8ml).
Le puteti achizitiona de pe site-ul www.makeup-shop.ro

Care sunt rujurile voastre preferate in aceasta perioada?

INGLOT - achizitii de Black Friday!

Hello,
Dupa cum v-ati putut da seama din titlul postarii, astazi vreau sa va prezint produsele pe care le-am comandat de la INGLOT vineri 7 noiembrie, profitand de oferta de Black Friday.
Multe produse au fost reduse cu 30% - 50% !
Trebuie sa mentionez faptul ca acestea sunt primele mele produse de la acest brand si doarece coletul mi-a ajuns azi, nu am avut timp sa le testez prea mult dar prima impresie pe care mi-au facut-o este una foarte foarte buna si in curand imi voi achizitiona si altele( din pacate nuantele nu sunt disponibile pe site-ul romanesc al acestui brand si in orasul in care locuiesc nu exista un stand Inglot - din aceasta cauza nu am incercat pana acum aceste produse).
Mi-am achizitionat 5 farduri mono, 4 pigmenti si doua glittere.

Trei dintre fardurile mono sunt mate(388,372,375) dar foarte pigmentate!
Pret: 20 lei/buc ( pret fara reducere - 34 lei)


Pret:23,4 lei (pret fara reducere -  26 lei)

Pigmentii sunt superbi!Imi pare rau ca nu mi-am comandat si alte nuante...
Pret: 27lei ( pret fara reducere - 54 lei )

Siiiii glittereeeee!Cui nu-i plac?
Nuanta 59 are particulele vizbile dar nu are un aspect kitschos pe pleoapa iar  nuanta 52 are particulele foarte foarte mici - este un glitter foarte finut! Le iubesc si abia astept sa realizez machiaje cu aceste doua glittere!
Pret: 26,5 lei/buc (pret fara reducere - 53 lei)


Ma tenteaza foarte mult si fondurile de ten Inglot, le-ati incercat?
Va pup si va doresc o saptamana frumoasa! :*